#صبحانه_خبری


⭕️افزوده شدن ۴ تا ۶ هفته به سال تحصیلی: محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، درباره چگونگی برگزاری امتحانات دانش آموزان در سال تحصیلی جاری گفت: با توجه به تعطیلاتی که برای مقابله با شیوع کرونا ویروس در نظر گرفته شد، ۴ تا ۶ هفته به سال تحصیلی اضافه می‌شود و دانش آموزان باید با آموزش مجازی و تلویزیونی محتوای آموزشی را کاملاً تعلیم ببینند. وی ادامه داد: هیچ بخشی از کتاب درسی امسال حذف نمی‌شود و تمام محتوای آموزشی از طریق معلمان برای دانش‌آموزان تدریس خواهد شد.


⭕️واکسن و درمان همزمان کووید-۱۹ با اسپری در بینی!: محققان دانشگاه واترلو کانادا در حال تهیه یک واکسن غیر تهاجمی مبتنی بر دی‌ان‌ای هستند که از طریق اسپری بینی قابل تحویل است. این واکسن با استفاده از باکتریوفاژ کار می‌کند؛ فرآیندی که به واکسن اجازه می‌دهد در باکتری‌هایی که در بدن موجود هستند، تکثیر شود و برای هدف قرار دادن بافت‌ها در حفره بینی و دستگاه تنفسی تحتانی طراحی شده است.


⭕️آیا از شنبه طرح ترافیک و کاهش در پایتخت اجرا می‌شود؟: سردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، درباره نحوه اجرای طرح ترافیک و کاهش در پایتخت طی هفته اول اردیبهشت ماه گفت: برابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستادملی مقابله با کرونا، طرح ترافیک و کاهش در هفته اول اردیبهشت ماه 99 نیز در شهر تهران اجرایی نخواهد شد. وی افزود: بنابراین از شنبه 30 فروردین ماه تا پایان هفته جاری ورود به محدوده طرح ترافیک و کاهش در پایتخت با هدف اجرای فاصله گذاری اجتماعی در پایتخت اجرا نخواهد شد.


⭕️دستور رئیس‌جمهور به وزیر بهداشت در ارتباط با ماه رمضان: حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان، به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور داد با همکاری وزارت کشور تیمی را مشخص کنند تا بررسی کند آیا در استان‌ها و شهرستان‌هایی که در مبارزه با بیماری کرونا به وضعیت با ثباتی رسیده‌اند، امکان برگزاری برنامه‌ها و مراسم عبادی ماه مبارک رمضان هست و یا خیر و اگر در این روند ، به نکات و یافته هایی رسیدند به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کنند.


⭕️جهش ژنتیکی محدود کرونا در ایران: سیروس زینلی، رییس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: محققان ایرانی برای اولین بار در کشور توانستند ژنوم ویروس کرونا را تعیین توالی کنند، به عبارتی رمز ژنتیکی آن را مشخص کردند. دکتر سیروس زینلی اظهار داشت: براساس توالی بدست آمده، مشخص شد که ویروس کرونا در ایران جهش ژنتیکی خیلی محدودی داشته و به عبارتی این ویروس در مناطقی مانند ووهان چین، ایران و آمریکا بسیار شبیه به هم هستند.


⭕️تداوم تعطیلی بازار تهران و پاساژ‌های مسقف خرید: علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت:بازگشایی برخی اصناف از امروز، شامل بازار تهران و پاساژ‌های مسقف خرید، نمی‌شود و این مکان‌ها کما فی السابق تعطیل خواهد بود. وی تصریح کرد: وسائل حمل و نقل عمومی بیشترین میزان امکان سرایت را دارد و ما نیز نگران سرایت از این طریق هستیم.


⭕️آخرین وضعیت کرونا در ایران: کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط با آخرین آمار کرونا، دیروز -جمعه- گفت: از دیروز تا امروز ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۴۹۹ بیمار جدید مبتلا به کووید در کشور شناسایی شد و  مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۹۴۹۴ نفر رسید. به گفته وی، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و تا امروز ۴۹۵۸ نفر از بیماران، جان باخته و دیگر در بین ما نیستند. جهانپور همچنین گفت: تا امروز ۵۴۰۶۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند و  ۳۵۶۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.


⭕️ترامپ: ادعا‌های سازمان بهداشت دروغ است
رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی توییتری سازمان جهانی بهداشت را بار دیگر هدف انتقاد قرار داد و نوشت: چرا سازمان جهانی بهداشت ایمیل مقامات بهداشتی تایوان در اواخر دسامبر، که در آن نسبت به احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق افراد هشدار داده بود را نادیده گرفت؟
چرا سازمان جهانی بهداشت چندین ادعا را درباره ویروس کرونا مطرح کرده که همگی نادرست و گمراه کننده است.


⭕️سامانه ۶۳۶۹ تنها راه برای دریافت وام یک میلیون تومانی دولت: حسین میرزایی، سخنگوی ستاد تسهیلات حمایتی کرونا تاکید کرد که تنها راه درخواست وام یک میلیون تومانی دولت ارسال شماره ملی سرپرست خانواره به سرشماره ۶۳۶۹ است و هیچ راه‌دیگری برای بهره‌مندی از این وام وجود ندارد. وی اضافه کرد: از طرف وزارت رفاه تنها پیامک با سرشماره V.Refah برای مردم ارسال می‌شود و مردم هم فقط و  فقط باید در صورت اعلام نیاز، شماره ملی سرپرست خانوار را به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.