#صبحانه_خبری

⭕️زیر پوست اخبار: دیروز -چهارشنبه- در پی ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر اجازه آزادسازی سهام عدالت، بحث فروش این سهام توسط مردم که بر اساس اعلام دولت مقدار آن نیز حدود 11 میلیون تومان است، با جدیت مطرح شد. در این میان، ناظران اقتصادی و حتی برخی دولت‌مردان معتقد هستند که نباید مردم این سهام را بفروشند یا حداقل نوع فروش باید طی چند قسط و چند مرحله‌ای باشد. در واقع، بهتر آن است که مردم سهام خود را به سهام‌های موجود در بازار سرمایه تبدیل کنند. هجمه مردم برای فروش سهام، باعث شکل‌گرفتن ترافیک فروش و به طور حتم پایین آمدن قیمت سهام خواهد شد. در کنار این موضوع که به شکل غیرمستقیم با شیوع کرونا ارتباط داشت، استخدام 3 هزار نفر نیروی جدید توسط وزارت بهداشت، دو رقمی باقی ماندن تعداد جان‌باختگان کرونا، ارائه وام 5 و 3 میلیونی به بازنشستگان در کشور، دیگر رخدادهایی بودند که همگی با شیوع این بیماری ویروسی ارتباط داشتند. به نظر می‌رسد با توجه به آسیب‌های وارد شده بر معیشت و زندگی روزمره شهروندان دولت کمر همت به همیاری با مردم بسته و تلاش می‌کند از طرق مختلف، از نظر مالی از شهروندان حمایت به عمل بیاورد. همچنین، علی‌رغم هشدارهای و دستور وزارت بهداشت، این روزها درخواست مراجع دینی از دولت برای بازگشایی زیارتگاهها در ماه مبارک رمضان بیشتر شده که در نوع خود می‌تواند طی روزهای آینده به شکل جدی‌تر مطرح شود.


🔻با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.


⭕️جزئیات آزادسازی و ارزش سهام عدالت چگونه خواهد بود؟: علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی دیروز -چهارشنبه- تاکید کرد: در پی ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر اجازه آزادسازی سهام عدالت، سایت مربوطه درسازمان به نشانی samanese.ir از امروز باز شده و مشمولان سهام عدالت یک ماه فرصت دارند در این سامانه وارد شده،‌ ارزش سهام و شرکت‌های سرمایه‌پذیر خود را ببینند و دو گزینه دارند که باید انتخاب کنند، یا به صورت مستقیم مدیریت سهام خود را برعهده می‌گیرند، یا اینکه غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سهام عدالت استانی انتخاب می‌کنند. رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی همچنین گفت: دو دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک میلیونی دارند و غیر از آن، ۲۵ میلیون نفر برگه‌های سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و ۱۰ میلیون نفر برگه‌های سهام ۴۷۸ هزار تومانی دراختیار دارند که البته ارزش هریک از این سهام حدود ۱۱ برابر شده است و برای دارنده سهام عدالت یک میلیون تومانی در سه سال گذشته ۵۰۰ هزار تومان سود واریز شده است.


⭕️جزئیات وام ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی: علی دهقان‌کیا، رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی درباره جزئیات وام‌های ضروری بازنشستگان اظهار داشت: بازنشستگان کشوری هر ساله به میزان 5 میلیون تومان وام می‌گیرند و با توجه به اینکه تعداد آنها کم است 80 درصد بازنشستگان کشوری از این وام‌ها برخوردار می‌شوند. دهقان کیا در ادامه تصریح کرد: سازمان تأمین اجتماعی 3 میلیون و 300 هزار نفر بازنشسته و مستمری‌بگیر دارد که هر ساله به 40 هزار نفر وام 3 میلیون تومانی داده می‌شود.


⭕️زمان پایان کرونا در ایران پیش‌بینی شد: پژوهشگران "دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور"(SUTD) در پروژه جدیدی، داده‌هایی را مطرح کرده‌اند که تاریخ گسترش و پایان یافتن کروناویروس را در کشورهای گوناگون پیش‌بینی می‌کند. در این پژوهش، نموداری برای هر کشور ارائه شده که مرحله آغاز و پایان ابتلا را نشان می‌دهد. این پژوهشگران مدعی شده‌اند، زمان پایان ۹۷ درصدی کووید-۱۹ در ایران ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت)، پایان ۹۹ درصدی ۹ ژوئن(۲۰ خرداد) و پایان ۱۰۰ درصد آن ۲۲ اکتبر (اول آبان) خواهد بود.