# صبحانه خبری 

⭕️زیر پوست اخبار: دیروز -یک‌شنبه- نسبت به یک هفته گذشته نسبتا روزی پرخبر برای رسانه‌ها بود. کرونا همچنان یکی از سوژه‌های اصلی رسانه‌ها بود و خوشبختانه آمار جان‌باختگان به 47 نفر در روز کاهش پیدا کرد. اما خبر مهم بازگشایی مساجد در 132 شهرستان با وضعیت سفید بر اساس تصمیم دولت بود که به نظر می‌رسد روندی مثبت برای بازگشت وضعیت عادی به کشور خواهد بود. فارغ از بحث کرونا، جنجالی‌ترین موضوع را می‌توان مصوبه مجلس برای منوط شدن تصیمی پیرامون «عدم التزام عملی کاندیداها به اسلام» به دادگاه‌ها ارزیابی کرد. در حقیقت، مجلس قصد دارد یکی از مهم‌ترین محورهای نظارات استصوابی شواری نگهبان را از کنترل این نهاد خارج کند اما نکته این است که شورای نگهبان خود باید این مصوبه را تصویب کند که به نظر می‌رسد تا حدودی رد آن قطعی به نظر می‌رسد. با این وجود، باید منتظر بود و دید که آیا برای اولین بار شورای نگهبان به کاهش محدوده نظارت خود رای خواهد داد یا خیر. در دیگر زمینه‌ها اعلام ختم پرونده محمد علی نجفی، شهردار سابق تهران در موضوع قتل میترا استاد همسر دوم خود و نیز بحث ورود به بورس برای فروش سهام عدالت، از دیگر خبرهای مهمی بود که توسط رسانه‌ها مورد توجه واقع شد.


🔻با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.


مجلس «عدم التزام عملی کاندیداها به اسلام» را منوط به تایید از سوی دادگاه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز (یکشنبه) مصوب کردند که عدم التزام عملی کاندیداها به اسلام با حکم دادگاه صالحه به اثبات می‌رسد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 14 اردیبهشت) و در ادامه رسیدگی به کلیات طرح دو فوریتی الحاق یک تبصره به قانون انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی با ماده 4 و تبصره‌های آن موافقت کردند.


⭕️چگونه برای فروش سهام عدالت کد بورسی دریافت کنیم؟: متعاقب فرمان رهبری برای آزادسازی سهام عدالت و حق انتخاب افراد برا نوع آزادسازی مستقیم یا غیرمستقیم سهام خود، اگر افراد آزاد سازی به روش مستقیم را انتخاب کنند، می‌توانند سهام خود را در بازار بورس مدیریت کنند البته برای خرید و فروش سهام عدالت باید کد بورسی داشته باشید تا مجوز فعالیت در بازار بورس به شما داده شود. کد بورسی از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی افراد و ۵ رقم که به‌صورت تصادفی توسط سازمان بورس تعیین شده، تشکیل می‌شود که مانند کد ملی برای هر فرد به صورت جداگانه صادر می‌شود. بعد از دریافت کد بورسی می توانید به تمامی سرویس‌های بازار سرمایه دسترسی داشته باشید.


⭕️احتمال تغییر زمان برگزاری ۳ کنکور سراسری: فاطمه زرین آمیزی مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: زمان برگزاری آزمون های دکتری کارشناسی‌ارشد و سراسری را تغییر داده و زمان پیشنهادی جدید را به ستاد ملی کرونا اعلام کرده ایم که امروز در صورت تصویب اعلام عمومی خواهد شد.


⭕️آمادگی پزشکان برای اعلام خبر مرگ نخست‌وزیر انگلستان: بوریس جانسون نخست وزیر ۵۵ ساله انگلیس پس از بهبود از بیماری کووید -۱۹ فاش کرد که پزشکان بیمارستانی که در هنگام بیماری در آن بستری بود، خود را برای اعلام خبر مرگ وی آماده می کردند. جانسون به روزنامه انگلیسی "سان آن ساندی" گفت که دولت طرحی اضطراری برای اداره کشور پس از مرگ وی تهیه کرده بود که مانند دوره مرگ استالین بود.


⭕️دولت در پی فروش املاک مازاد از طریق بورس: فرهاد دژپسند دیروز در حاشیه نشست بررسی فرصت‌های استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه‌ها در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بورس املاک و مسکن به زودی راه‌اندازی می‌شود و املاک مازاد دولت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم از طریق بورس مستقل املاک واگذار می‌کنیم.


⭕️روایت گاردین از ضرورت ایجاد مکانیسم تماس اضطراری میان ایران و آمریکا: روزنامه گاردین در گزارشی با توجه به پیش آمدن احتمال برخورد نظامی میان ایران و آمریکا نوشت: ماه گذشته برخورد خطرناکی میان نیروی دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس رخ داد. در جریان این برخورد 11 فروند قایق تندرو ایران به ناو آمریکایی نزدیک شدند، بعد از این اتفاق دونالد ترامپ دستور داد که در صورت تکرار چنین رخدادی نیروی دریایی آمریکا اجازه دارد تا به روی قایق‌های ایرانی آتش گشوده و آن‌ها را نابود کند. در گزارش گاردین تصریح می‌شود، در شرایط فعلی تنش آلود بین دو کشور و با توجه به عدم ارتباط دیپلماتیک لازم است نیروهای نظامی دو طرف خط تماسی اضطراری بین خود داشته باشند. یک مکانیسم تماس اضطراری آمریکا و ایران می‌تواند تجربیات گذشته واشنگتن در مورد ارتباطات نظامی با مخالفان از جمله اتحاد جماهیر شوروی، چین، روسیه و گروه های شبه نظامی عراقی تحت حمایت ایران را به یاد بیاورد. در صورت نبود چنین سازوکاری هرگونه تماسی احتمالا به واسطه نیاز دارد.


⭕️برگزاری راهپیمایی روز قدس در شهر‌هایی با «وضعیت سفید»: نصرت‌الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به شرایط برگزاری راهپیمایی روز قدس امسال گفت: قطعا امسال مصوبه واحد برای برگزاری روز قدس در کل کشور نخواهیم داشت. وی افزود: راهپیمایی فیزیکی روز قدس مثل سالهای قبل خواهیم داشت اما تنها در شهرهایی که با وضعیت سفید مشخص شده است.


⭕️احتمال به طول انجامیدن چندین سال برای تولید واکسن کرونا: وزیر بهداشت آلمان با اشاره به اینکه تولید واکسن یکی از چالش برانگیزترین و دشوارترین اقدامات در پزشکی است، تاکید کرد که تولید واکسن کرونا احتمالا سال‌ها به طول بیانجامد. وی با اشاره به اینکه رویکرد‌های بسیار امیدوار کننده‌ای وجود دارد در عین حال تولید واکسن را از چالش برانگیزترین و دشوارترین اقدامات در پزشکی دانست.


⭕️ظهور رقیب جدید برای ترامپ و بایدن: منابع خبری از ورود فرد سومی به گردونه رقابت‌های انتخاباتی آمریکا خبر دادند. «جاستین آماش» از حزب لیبرترین برای رقابت با جو بایدن و دونالد ترامپ، اعلام نامزدی کرده است. آماش که پیش از این عضو حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان بود، دموکرات‌ها را به پیش‌برد استیضاح تشویق می‌کرد.


⭕️محرز شدن بی‌اعتباری مدرک تحصیلی منتخب تفرش: هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی گزارشی از جلسه شورای نگهبان درباره بررسی گزارش‌هایی پیرامون مدرک تحصیلی سینا کمالخانی منتخب مردم تفرش در مجلس یازدهم نوشت: موسسه‌ای که منتخب در آن تحصیل کرده بود در صدور مدرک برای منتخب تفرش از نام موسسه مشابهی که دارای مجوز از وزارت علوم بوده سوءاستفاده کرده است.