#صبحانه_خبری /

⭕️زیر پوست اخبار: دیروز -چهارشنبه- مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنانی از درخواست سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع واشنگتن در ایران، برای تمدید مرخصی پزشکی یک زندانی به نام مایکل وایت، عضو پیشین نیروی دریایی این کشور سخن به میان آورد. این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که طی روزهای گذشته نیز ایران خواستار آزادسازی، سیروس اصغری، دانشمند کشورمان در آمریکا شده است. ایراد این اظهارات در مقطع کنونی بدین معنا است که احتمالا دو کشور در میانه اوج‌گیری تنش‌ها نوعی سیگنال مثبت مذاکره را برای یکدیگر ارسال می‌کنند. در یکی دیگر از رخدادهای مهم دیروز -چهارشنبه- بعدها از ماهها تعلیق سیاسی در کشور عراق، بالاخره مصطفی الکاظمی، توانست برای کابینه حکومت خود از پارلمان رای اعتماد بگیرد. هر چند این اتفاق می‌تواند تاثیری مهم بر خروج عراق از بحران داشته باشد اما به نظر می‌رسد الکاظمی، راهی دشوار را در مسیر تثبیت قدرت دارد. در سطحی داخلی نیز همچنان تعداد جان‌باختگان کرونا دو رقمی باقی ماند و وزارت بهداشت مجددا نسبت به وضعیت تشدید کرونا در کلان شهر تهران هشدار داد.

🔻با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.


⭕️محققی که روی منشاء کروناویروس کار می‌کرد، به قتل رسید: بینگ لو محقق چینی دانشگاه پیتسبرگ که روی منشاء کروناویروس تحقیق می‌کرد و قرار بود به زودی نتایج تحقیق خود را اعلام کند، به قتل رسید. پلیس معتقد است این پرونده "قتل" است. دپارتمان پزشکی و زیست شناسی سیستمی و محاسباتی دانشگاه پیتسبرگ که "بینگ‌ لو" در آنجا تحقیق می‌کرد، در بیانیه‌ای گفت: تمرکز کار تحقیقاتی بینگ لو روی علوم اساسی "کروناویروس" بود. وی در آستانه یافتن تحقیقات بسیار مهم درباره یافتن مکانیسم‌های سلولی بود که سبب ایجاد "کووید-۱۹" می‌شوند. این دپارتمان اعلام کرده که قصد دارد تلاش‌های این محقق را ادامه دهد.


⭕️اثر کرونا بر بازار مسکن چه زمانی مشخص می‌شود؟: مهدی سلطان محمدیط کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است این امکان وجود دارد بتوانیم بخشی از اثرات کرونا و همچنین متغیرهای فصلی در بازار مسکن را از نیمه دوم خردادماه ببینیم. با توجه به سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی، امکان جست‌وجو برای مسکن کاهش پیدا کرده و واسطه‌های ملکی هم در فروردین ماه تعطیل بودند. در اردیبهشت ماه هم بازار چندان رونق نگرفته است، بنابراین می توان گفت میزان تاثیر گذاری ویروس کرونا بر بازار مسکن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما از نیمه دوم خرداد ممکن است بتوانیم بخشی از اثرات شیوع ویروس کووید ۱۹ و همچنین اثرات فصلی را در بازار مسکن ببینیم.


⭕️رد مساله کاهش حضور ایران درسوریه از سوی اسرائیل: جروسالم پست نوشت: آموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل می گوید باوجود برخی گزارش ها، ایران در حال ترک سوریه نیست. یادلین که اکنون مدیر موسسه مطالعاتی INSS است، در گفتگو با رسانه ها عنوان داشت: ایرانی ها در حال ترک سوریه نیستند. من این را باور نمی کنم.

⭕️چراع سبز آمریکا برای تبادل زندانیان با ایران: «مایک پومپئو»، وزیر خارجه آمریکا دیروز چهارشنبه مدعی شد: سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران از تهران خواسته مرخصی پزشکی «مایکل وایت»، شهروند آمریکایی زندانی‌شده در ایران را تمدید کند. مایکل وایت، عضو پیشین نیروی دریایی آمریکا به ۱۰ سال زندان در ایران محکوم شده است. اظهارات پومپئو پس از آن بیان می‌شود که ایران خواستار بازگردادن سیروس اصغری از آمریکا شد. اصغری که به ویروس کرونا مبتلا شده، از اتهام سرقت اسناد تجاری در ایالات متحده تبرئه شده است.


⭕️کابینه الکاظمی از پارلمان رأی اعتماد گرفت: جلسه پارلمان عراق برای دادن رأی اعتماد به کابینه معرفی شده از سوی مصطفی الکاظمی، دیروز -چهارشنبه- برگزار شد و در نهایت نخست‌وزیر مکلف توانست از قانونگذاران عراقی رأی اعتماد بگیرد؛ هرچند وضعیت برخی وزارت‌خانه‌ها بلاتکلیف باقی ماند.


⭕️ارزش 17 میلیون تومانی سهام عدالت در بازار بورس: محاسبات نشان می‌دهد ارزش روز سهام عدالت برای یک سهام کامل ۱۷ میلیون تومان و برای دیگرانی که صاحب نیمی از این سهام هستند، هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است.


⭕️شمار مبتلایان کرونا در ایران از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت: کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: از دیروز تا امروز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۰۱۶۵۰ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۴۱۸ نفر رسید. وی تاکید کرد: خوشبختانه تا کنون ۸۱۵۸۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.  ۲۷۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۵۳۱ هزار و ۲۷۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.


⭕️هشدار وزارت بهداشت پیرامون وضعیت غیرعادی کرونایی تهران: علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه در تهران امروز ۱۹۲ در بخش عادی و ۸۱ مورد جدید در بخش ویژه بستری شده اند گفت: تهران کمافی السابق یک شهر آلوده است. وی همچنین بیان کرد: میزان افرادی که امروز در مجموع ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان ترخیص شده اند ۳۸۲ مورد بوده و تفاوت چشمگیری ندارد.


⭕️میانگین سنی ۶۶.۸ سالی فوتی‌های کرونا در کشور: وزارت بهداشت در جدیدترین آمار ارائه شده اعلام کرد: میانگین سنی فوتی‌های کرونا در کشور، ۶۶.۸ سال و ۸۰ درصد از آن‌ها سن بالای ۶۰ سال داشته اند و میزان کُشندگی جهانی این بیماری ۶.۹ درصد برآورد شده است


⭕️اعلام نتایج نهایی تمامی آزمون‌های ۹۹ تا پایان مهر ماه: دکتر ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج نهایی تمامی آزمون های سال ۹۹ تا پایان مهر ماه خبر داد و گفت: به این ترتیب، نتایج نهایی آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری اوایل مهر و نتیجه کنکور سراسری نیز تا حداکثر تا اواخر مهر ماه اعلام شود. بنابراین دانشگاه‌ها می‌توانند با توجه به شرایط کشور، در صورت فراهم بودن شرایط، سال تحصیلی را از همان مهر ماه شروع کنند.