#صبحانه_خبری

⭕️مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و رحمانی برکنار شد: حسن روحانی، رئیس جمهور با صدور حکمی مهندس حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب و رضا رحمانی را از منصب وزارت صمت خود عزل کرد. حسین مدرس خیابانی دانش آموخته دانشگاه علم و صنعت ایران است. وی حدود۱۷ سال در وزارت بازرگانی در مسئولیت‌هایی، چون قائم‌مقام معاونت بازرگانی داخلی مسئولیت داشته است.


⭕️دفاعیه وزیر برکنار شده صنعت از خود: در پی برکناری رضا رحمانی، وزیر صنعت از سوی رییس جمهوری، رحمانی در نامه‌ای دلایل برکناری‌ خود را توضیح داد، وی در این نامه نوشت: واعظی گفت در صورت عدم رای آوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی، برکنار خواهی شد؛ گفت برای این طرح لابی کنید و رای بگیرید. وی در بخشی دیگر از نامه خود می‌نویسد: امروز به من زنگ زدند و اعلام کردند استعفا بده؛ من اما حجت شرعی برای استعفا نمی بینم


⭕️روایت دولت از علت برکناری وزیر صمت: در پی نامه وزیر برکنارشده صنعت خطاب به روحانی، دفتر رئیس جمهوری جوابیه‌ای منتشر کرد. در این جوابیه آمده است: به هیچ وجه از جناب آقای رحمانی خواسته نشده از لایحه دولت حمایت کنند، بلکه تاکید شده از فعالیت‌ها و رایزنی‌های فشرده سه نفر از نزدیکان‌شان، که در صورت لزوم نام آن‌ها اعلام خواهد شد، در مجلس و رسانه‌ها علیه لایحه دولت، ممانعت بعمل آورند؛ همچنین از طرف رئیس‌جمهور به ایشان گوشزد شد که تداوم این روند تخلف است و قطعا با این تخلف برخورد خواهد شد.

⭕️شهادت 19 تن و مجروح شدن 15 تن در حادثه ناوچه کنارک: روابط عمومی نیروی دریایی ارتش چگونگی بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک در منطقه عمومی آب‌های جاسک و چابهار را تشریح کرد. بر اساس اعلام این نهاد، متاسفانه تعداد شهدای حادثه ناوچه کنارک ۱۹ تن بوده است، تعداد مجروحان ۱۵ نفر اعلام شد. «عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.

⭕️افزایش ۱۰ درصدی قیمت ایران خودرو و ۲۳ درصدی سایپا: «رضا شیوا» رییس شورای رقابت اعلام کرد بر اساس فرمول قیمت‌گذاری جدید، خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو ۱۰ درصد و گروه صنعتی سایپا ۲۳ درصد افزایش قیمت خواهند یافت. وی افزود : به دلیل اینکه در بهمن ماه ۹۷ افزایش قیمت خودروهای ساخت ایران خودرو به مراتب بیشتر از سایپا بود، ایران خودرو هایی کمتر باید سود ببرند. وی یادآور شد: در بهمن ماه ۹۷ ایران خودرویی‌ها ۸۴ درصد افزایش قیمت و سایپایی‌ها ۶۴ درصد رشد قیمت داشتند.


⭕️قیمت‌ چهار خودروی پرتقاضای داخلی چقدر تعیین شد؟: رئیس شورای رقابت قیمت جدید کارخانه‌ای چهار خودروی پر استفاده پراید، ساینا، تیبای هاچ‌بک و تیبای صندوق‌دار را اعلام کرد. رضا شیوا اظهار داشت: قیمت‌های خودرو فردا به صورت رسمی اعلام خواهد شد. شیوا در مورد قیمت‌های تقریبی برخی خودروها گفت:‌ قیمت پراید 111 به مبلغ 42 میلیون و100 هزار تومن و ساینا 59 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده است. وی همچنین بیان داشت:‌ قیمت تیبای صندوق‌دار 52 میلیون و تیبای هاچ‌بک 59 میلیون تومان تعیین شده است.

⭕️غربالگیری مجدد ۳۲ میلیون نفر در کشور: دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، در نشست خبری با اصحاب رسانه از طریق ویدئو کنفرانس، گفت: بعد از طوفان این بیماری، دو اتفاق بزرگ در کشور افتاد. نخست رعایت اصول بهداشتی توسط مردم بود که بنا به آمار، بسیار موثر واقع شد. مهم ترین اتفاق رعایت کردن مردم بود. اقدام دوم غربالگری وسیع در سطح کشور بود که در سطح دنیا بی نظیر است. اینکه توانستیم ۹۰ درصد مردم را در مرحله نخست غربالگری غربال کنیم. در مرحله دوم تاکنون ۳۲ میلیون نفر غربال شده اند. دومین دوره غربالگری مربوط به افرادی است که بیماری زمینه ای دارند.


⭕️آخرین آمار کرونا در کشور: کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۶۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۰۹۲۸۶ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۶۸۵ نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه تا کنون ۸۷۴۲۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند