#صبحانه_خبری

⭕️زیر پوست اخبار: دیروز -یک‌شنبه- واکنش جدی ایران نسبت به مقابله با هر گونه اقدام آمریکا نسبت به ایجاد مزاحمت برای تانکرهای ایرانی، احتمال وقوع بحران در منطقه کارائیب و متعاقب آن درگیری شدن مناطق خلیج فارس، دریای سرخ و دریای عمان را افزایش داد. در حقیقت، هر گونه دستور ترامپ برای حمله به نفت‌کش‌های ایرانی که راهی کشور ونزوئلا شده‌اند می‌تواند منجر به وقوع یک فاجعه بزرگ شود. افزون بر این مساله، گرم شدن بحث وجود تنش میان آمریکا و اسرائیل، بعد از کشف جسد سفیر چین، در منزل شخصی خود در تل‌آیو به شکل جدی مورد توجه رسانه‌ها واقع شده است. به نظر می‌رسد واشنگتن به شدت نسبت به گرم شدن مناسبات میان پکن و تل‌آویو ناراضی است. فارغ از جهان سیاست، در بحث کرونا نیز تحقیقات جدید سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد  که ضدعفونی کردن فضاها عاملی برای نابودی کروناویروس نیست و حتی می‌تواند بیماری‌های پوشی و ریوی را نیز تشدید کند.

🔻با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.


⭕️جسد سفیر چین در اسرائیل در خانه اش پیدا شد: رسانه‌های اسرائیلی از پیدا شدن جسد سفیر چین در تل آویو در آپارتمان وی در هرتزلیا خبر دادند. دو وی در ماه فوریه سال جاری میلادی بعنوان سفیر چین در اسرائیل منصوب شده بود. هنوز هیچ‌گونه جزئیاتی درباره این خبر منتشر نشده است. روزنامه اسرائیلی جروزالم‌‌پست در گزارشی اعلام کرد که صبح دیروز (یکشنبه) جسد «دو وی» سفیر ۵۸ ساله چین در اراضی اشغالی در خانه وی در «هرتزلیا» پیدا شد. طبق این گزارش، یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی هم‌اکنون ضمن تأیید خبر درگذشت سفیر چین اعلام کرد که نیروهای پلیس در حال حاضر در خانه دو وی مستقر شده و در حال بررسی علت این حادثه هستند.


⭕️حضور ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش آموزان بعد از بازگشایی مدارس: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید اطمینان پیدا می‌کردیم همه دانش آموزان به آموزش دسترسی پیدا کرده‌اند بنابراین از دیروز مدارس بازگشایی شد گفت: خبری که از سراسر مدارس دریافت کردیم بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حاضر بودند و دانش آموزان هم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد حضور یافتند که در مناطق روستایی این آمار بیشتر بود.


⭕️تاکید ایران بر نشان دادن واکنش قاطع در برابر مزاحمت آمریکا برای تانکر‌های ایرانی: در پی انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر تهدید مقامات دولت آمریکا به ایجاد مزاحمت برای تانکر‌های حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به تحرکات آمریکا در اعزام نیروی دریایی به منطقه کارائیب با نیت مداخله و ایجاد اختلال و مزاحمت در امر انتقال سوخت ایران به ونزوئلا هشدار داد. ظریف ضمن یادآوری مسئولیت دولت آمریکا در برابر پیامد‌های هر گونه اقدام غیرقانونی، بر حق ایران برای اتخاذ تدابیر مناسب و ضروری در مقابله با این تهدیدات تاکید کرده است.


⭕️روایت علی مطهری از سه دلیل رد صلاحیتش: علی مطهری در یادداشتی به درخواست روزنامه کیهان مبنی بر بیان علل رد صلاحیت خود، پاسخ داد و نوشت: اگر به آن حقوقدان شورای نگهبان می‌گفتم «درست می‌فرمایید، من اشتباه کردم» قطعاً صلاحیت من تأیید می‌شد، ولی من پا روی اصول نگذاشتم و نخواستم این رویه غلط یعنی رد صلاحیت به خاطر اظهارنظر ادامه پیدا کند و این بلا به سر دیگران نیز بیاید.


⭕️شروع مسابقات ورزشی در کشور به چه زمانی موکول شد: ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش به صورت رسمی اعلام کرد که تمرینات تیم‌های ورزشی از اول خرداد و برگزاری مسابقات از ۲۲ خرداد مجاز است. در چهاردهمین اطلاعیه ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش آمده است: پیرو مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، تمرینات تیم‌های ورزشی با تماس بدنی کم از اول خردادماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با تشخیص و نظارت فدراسیون پزشکی ورزشی مجاز است.


⭕️حذف بند «عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی» از طرح مجلس: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در آخرین بررسی کمیسیون در طرح مقابله با اقدامات خصمانه اسرائیل ماده مربوط به عدم رویارویی با ورزشکاران این رژیم حذف شد. سید حسین نقوی حسینی اظهار داشت: روز شنیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای به بررسی جزییات طرح مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی پرداخت و مواد ۱۵ گانه آن را تصویب کرد.


⭕️گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره سقوط هواپیمای تهران-یاسوج: گزارش کمیسیون اصل نود مجلس درخصوص سانحه سقوط هواپیمای‌ای تی‌آر شرکت هواپیمایی آسمان در مسیر تهران-یاسوج نشان می‌دهد زنجیره‌ای از تخلفات در شرکت هواپیمایی آسمان، سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها باعث این حادثه شده است.


⭕️آخرین وضعیت کرونا در کشور: کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی یک هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. جهانپور افزود : از بین مبتلایان جدید، ۳۴۰ مورد بستری و ۱۴۶۶ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۶ هزار و ۹۸۸ نفر رسید.