#صبحانه_خبری

⭕️زیر پوست اخبار: دیروز -سه‌شنبه- به روال روزهای گذشته کانون اصلی توجه مردمی به تحولات مربوط به بازار خودرو و مسکوکات معطوف شده بود. همانند چند روز گذشته شرکت‌های سایپا و ایران خودرو نرخ محصولات خود را اعلام کردند و در بازار سکه و طلا نیز به شکل نسبی با کاهش قیمت اتفاق افتاد. در کنار این موضوع اظهارات سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر اعدام سلطان خودرو و همسراش، به علاوه قطعی شدن حبس برای دو نماینده مجلس و مدیر عامل سابق سایپا را می‌توان کنشی مثبت در جهت اجرای قانون و ممانعت از اختلال بیشتر دست‌های پنهان و دلالان در بازار مورد ارزیابی قرار داد. در کنار این موضوعات به نظر می‌رسد دانشمندان چینی موفق شدند در ماراتن ساخت داروی کرونا از آمریکایی‌های پیشی بگیرند که این خبر البته تا کنون مورد تایید نهایی قرار نگرفته است.


🔻با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.


⭕️7 سال حبس برای مدیرعامل سابق سایپا و  محکومیت دو نماینده مجلس به 61 ماه حبس: غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، از صدور حکم اعدام برای دو نفر از متهمان پرونده شرکت سایپا خبر داد و گفت: در همین زمینه مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به ۷ سال حبس محکوم شده است. اسماعیلی اضافه کرد: محمد عزیزی نماینده مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیع خودرو به ۶۱ ماه حبس تعزیری، فریدون احمدی نماینده مجلس شورای اسلامی به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری و حسی هشترودی رئیس سابق حراست کل سایپا به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.


⭕️دانشمندان چینی مدعی ساخت داروی کرونا شدند: دانشمندان دانشگاه پکن در تازه‌ترین کشف خود مدعی ساخت دارویی شده اند که از طریق کوتاه کردن دوره درمان و افزایش ایمنی کوتاه مدت بدن در برابر ویروس، کرونا را درمان می‌کند. «سونی شی» رییس مرکز ژنتیکی دانشگاه پکن در این ارتباط گفت: با توجه به اینکه نتایج آزمایش این دارو بر روی موش‌های آلوده به کرونا مثبت بوده در حال برنامه‌ریزی برای آزمایش بالینی دارو روی انسان هستیم. او اظهار کرد این دارو بر پایه پادتن بیماران بهبود یافته از کرونا تهیه شده است.


⭕️اعلام قیمت‌های جدید خودروهای داخلی: طبق جدیدترین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو که توسط شورای رقابت تدوین شد، قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا  مشخص و جهت اجرا به این بنگاه‌های تولیدی ابلاغ شد. به گفته رضا شیوا رئیس شورای رقابت، محصولات ایران خودرو به طور متوسط 10 درصد و محصولات سایپا به طور متوسط 23 درصد افزایش قیمت دارند. دلیل اینکه قیمت‌ محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا رشد کمتری دارد این است که ایران خودرو در بهمن 97 قیمت محصولات خود را افزایش داده بود. بر اساس دستورالعمل جدید شورای رقابت، قیمت هر دستگاه سایپا 131 معادل 37 میلیون و 400 هزار تومان و هر دستگاه پژو 405 بنزینی 54 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شده است.


⭕️چرا کرونا در دمای ۴۵ درجه‌ای خوزستان طغیان کرد؟: علی احسان‌پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز: در اپیدمی‌ها شاخصی به نام R۰ وجود دارد که هرچه به عدد ۱ نزدیک باشد، یعنی اوضاع بهتر است. در استان خوزستان قبل از لغو پله‌پله محدودیت‌ها این عدد حدود ۱.۱۲ بود، اما حالا به ۱.۴۵ رسیده است و براساس پیشبینی‌ها به ۱.۵۴ هم می‌رسد.


⭕️سهامداران عدالت مجاز به فروش چند درصد سهام خود هستند؟: علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: آزادسازی سهام عدالت به گونه‌ای خواهد بود که سهامداران ظرف ۶ ماه آینده بتوانند تا ۲۰ درصد سهام خود را بفروشند.


⭕️بازگشت سقف تراکنش ها به حالت عادی: بانک مرکزی در بخشنامه ای شرایط سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید کارت‌های بانکی و سقف برداشت نقدی از خودپردازها از اول خرداد ماه سال جاری را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. بر این اساس و با توجه به عبور کشور از دوران اوج بیماری کرونا و رعایت نکات بهداشتی لازم توسط شعب بانک‌ها، موارد ذیل بایستی از تاریخ 1‌‌.3‌‌.1399 بر اساس بخشنامه‌های شرایط عادی اجرا شود:
* سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی، کیوسک و خودپردازها حداکثر به مبلغ سی میلیون ریال در شبانه روز
* سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت از طریق پرداخت‌سازها به مبلغ ده میلیون ریال
* سقف برداشت نقدی از خودپردازها (داخلی و شتابی) به مبلغ دو میلیون ریال