⭕️زیر پوست اخبار: دیروز -یک‌شنبه- دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و ۲۱ متهم دیگر در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد. طرح اتهامات مطرح شده از سوی نماینده دادستان نشان‌گر آغاز رویه‌ای مثبت در قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی در کشور است. جدید قوه قضائیه در برخورد با متخلفان در بلندمدت نقشی فراگیر را در افزایش اعتماد عمومی و کاهش میزان فساد اقتصادی در کشور بر جای خواهد گذاشت. در سطحی دیگر، گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت خودرو در بازار آزاد به شکلی قابل توجه کاهش پیدا کرده است. این روند کاهشی در قیمت خودروها نیز می‌تواند خبری مثبت برای بازار خودرو باشد و از میزان التهاب فراگیر شده بر بازار بکاهد.

🔻با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.

⭕️کاهش ۳۵ درصدی قیمت خودرو در بازار آزاد: رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران با اشاره به اقدامات نظارتی انجام شده برای کنترل بازار آزاد خودرو و طرح‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه خودرو از سوی شرکت خودروسازی، از کاهش ۳۵ درصدی قیمت خودرو در بازار آزاد از ابتدای اردیبهشت ماه امسال تاکنون خبر داد

⭕️میزان ارز قابل حمل و نگهداری اعلام شد: دستورالعمل اجرایی مربوط به تعیین میزان ارز قابل حمل، نگهداری و مبادله در داخل کشور به شبکه بانکی ابلاغ شد. بر اساس دستورالعمل اجرایی مزبور، حمل و نگهداری ارز (اسکناس) توسط اشخاص حداکثر تا سقف مبلغ ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بلامانع بوده و حمل و نگهداری ارز (اسکناس) برای مبالغ بیشتر از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها توسط اشخاص، صرفاً در صورت داشتن یکی از مدارک شامل سند موسسه اعتباری، رسید سنا و اظهارنامه گمرکی مجاز خواهد بود.

⭕️جزئیات اولین دادگاهی اکبر طبری: در جلسه دادگاه اکبر طبری و دیگر متهمان این پرونده، نماینده دادستان قرائت کیفرخواست پرونده را آغاز کرده است. بر اساس ویدیویی که از این دادگاه منتشر شده، رسول قهرمانی نماینده دادستان که در حال قرائت کیفرخواست و بیان اتهامات اکبر طبری است، گفت: اتهام پنجم، دریافت رشوه از آقای جلیل سبحانی بالغ بر یکصد و پنجاه میلیون ریال شامل هزینه‌های تهیه و نصب کمد در واحد ۳۱۳ مجتمع سامان و هم چنین اموال و اقلام موجود در واحد اپارتمانی مذکور به شرح لیست تنظیم شده توسط مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه است.

⭕️آیا سرگیجه نشانه جدید کرونا است؟: یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این‌که در جریان همه‌گیری کرونا مشاهده کردیم که سرگیجه در بین بیماران زیاد است، گفت: برخی ویروس‌ها در التهاب عصب مربوط به تعادل دخالت دارند. دکتر عبدالحمید حسین‌نیا با بیان این‌که ویروس کرونا یک ویروس جدید است و شواهد علمی از آن هنوز در کتاب‌ها وارد نشده است، اظهار کرد: ما بر اساس مشاهدات و شواهد صحبت می‌کنیم و در آینده در کتاب‌ها به آن خواهیم پرداخت؛ در جریان همه‌گیری کرونا مشاهده کردیم که سرگیجه در بین بیماران زیاد است.


⭕️گلایه شورای شهر تهران از عدم تجهیز سامانه حمل و نقل عمومی: محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت: مبارزه با کرونا فقط ماسک نیست، یکی از راه های مقابله با کرونا تجهیز حمل و نقل عمومی است، وی تاکید کرد: آقای نمکی و رئیس جمهور باید در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کنند مثلا ده هزار میلیارد تومان بودجه به حمل ونقل عمومی اختصاص پیدا کند و هرچه سریعتر تعدادی اتوبوس و واگن تامین شود.  بودجه حمل و نقل عمومی هست ولی اختصاص نمی دهند.

⭕️حمایت «کالین پاول» از جو بایدن: وزیر امور خارجه دوران ریاست جمهوری جرج بوش، حمایت خود را از «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد. ژنرال «کالین پاول» وزیر امور خارجه دوران «جورج بوش» رئیس جمهور اسبق آمریکا اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها حمایت خواهد کرد.

⭕️آخرین آمار کرونا در ایران: کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۳۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۴۸ مورد بستری شدند. وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۲۹۱ نفر رسید.