زیر پوست اخبار: دیروز -سه‌شنبه- نسبتا روزی کم‌خبر برای رسانه ها بود اما در این میان تایید اعتبار غلامرضا تاجگردون را می توان اولین شکست مجلس یازدهم در آزمون ادعاهای‌اش مورد ارزیابی قرار داد. مجلسِ تقریبا یک دست اصول‌گرای یازدهم، مهم‌ترین شعار خود را شفافیت و صداقت در عملکرد معرفی می‌کرد اما در اقدامی غیر منتظره شاهد بودیم با وجود ادله‌های فراوانی که برخی از همین نمایندگان اعلام می‌کردند، در نهایت با تایید و رای مثبت 9 نفر اعتبارنامه او مورد تصدیق قرار گرفت. این مساله را می‌توان اولین شکست برای مجلس جدید مورد ارزیابی قرار داد و اکنون مردم و رسانه‌ها انتظار دارند حداقل به طور شفاف اعلام شود 9 نماینده‌ای که رای مثبت داده‌ بودند، چه کسانی هستند

با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.

حکم اعدام برای یک جاسوس سیا که محل‌های تردد سردار سلیمانی را افشا کرده بود: غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: سید محمود موسوی مجد فرزند سیدکاظم یکی از جاسوسان سازمان سیا و موساد به اعدام محکوم شد. وی در قبال اخذ دلار آمریکایی در حوزه های امنیتی نیروهای سپاه قدس جاسوسی می کرد و محل های تردد شهید سرلشگر قاسم سلیمانی را در اختیار دشمن قرار داده بود. این حکم تایید شده و بزودی اجرا می شود.

درگذشت جانباز کرمانشاهیِ درخواست کننده وام پس از خودسوزی: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه اعلام کرد: «جهانگیر آزادی میان‌کوهی» یکی از جانبازان کرمانشاهی که روز یکشنبه اقدام به خودسوزی کرده بود، در بیمارستان امام خمینی (ره) درگذشت. بر اساس اعلام روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران، در دستور رییس بنیاد تصریح شده «در اسرع وقت هیئتی منتخب برای بررسی ابعاد موضوع به محل اعزام شده و با همکاری مسئولان قضایی، اجرایی و نظارتی گزارشی دقیق و شفاف تهیه گردد.»

بلیت هواپیما بعد از کرونا ارزان می‌شود یا گران؟: بسته شدن مرزهای هوایی و لغو پروازهای داخلی و خارجب در کشورهای مختلف، موجب شد تا الکساندر دژونیاک ، مدیر ارشد اجرایی سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی یاتا در خصوص تصویر و تبعات منفی پاندمی کرونا بر صنعت هوانوردی اظهار نظر و پیش بینی کند که اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در هواپیماهای فعال در خطوط هوایی جهان به معنای پایان دوران طلایی سفرهای هوایی ارزان قیمت خواهد بود.

اولین اظهارات پدر «رومینا اشرفی» عامل جنایت تالش: پدر رومینا اشرفی در اولین گفتگو پس از جنایت در این باره گفت: من اصلا چیزی از جانب رومینا درباره اینکه نزد خانواده‌اش امنیت ندارد،‌نشنیدم، می‌خواستم بهشتی کوچک برایش درست کنم. وی افزود: چون رومینا با یک آدم ... فرار کرده بود از این موضوع ان موقع گذشتم، ولی بدتر این اقدام ان عکس‌ها را در اینستاگرام گذاشته بودند. وی درباره بهمن خاوری گفت: گفته بود اگر این دختر (رومینا) با من نرود، آبرویت را می‌برم و پدر و مادرت را می‌کشم. این موضوع را رومینا به همسرم گفته بود.

ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در طرقبه و شاندیز: سید هادی سبحانی، دادستان طرقبه شاندیز گفت: بر اساس مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر این شهرستان و طبق فتوای برخی از مراجع که دوچرخه سواری بانوان را در انظار عمومی حرام دانسته اند دوچرخه سواری بانوان در این شهرستان ممنوع اعلام شد.

برگزاری حضوری امتحانات در مناطق با وضعیت قرمز ممنوع اعلام شد: رضا همدانچی، مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد که امتحانات پایان ترم این دانشگاه در شهرهای با وضعیت قرمز شیوع کرونا ویروس، برگزار نمی‌شود.

اعتبارنامه تاجگردون تایید شد: در نشست ظهر دیروز شعبه 12 بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مجلس یازدهم، اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران تایید شد. تایید اعتبارنامه تاجگردون درحالی صورت گرفته که اسناد زیادی درمورد او در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شده است. پس از رای‌گیری بین اعضا نهایتا اعتبارنامه تاجگردون با 7 رأی منفی و 9 رأی مثبت به تأیید شعبه 12 بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مجلس یازدهم رسید.

۲۰۹۵ ابتلا و ۷۴ فوتی جدید کرونا در کشور: سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در توضیح آخرین وضعیت بروز کووید-۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته گفت: از دیروز تا امروز ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۹۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۰۱ مورد بستری شدند. وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ نفر رسید. به گفته وی، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۴۲۵ نفر رسید.

روایت محسن رضایی از «آزادگی» فوکویاما: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:بفوکویاما قبلاً کتاب پایان تاریخ را نوشته بود و گفته بود همه نظام‌های آینده لیبرال‌دموکرات خواهند بود. از این صحبت‌ها هم می‌فهیم که تحلیل‌گران نظام‌های لیبرالی احساس می‌کنند پایانی برای این اندیشه ایجاد شده است. وی افزود: متأسفانه نشخوارکنندگان او و افراد مشابه در ایران خود را مطلق می بینند و حاضر نیستند نقد منطقی از خود و مدیریت خود را در مقابل آسیبهای جدی که به اقتصاد وفرهنگ وارد کردند را ببینند. متاسفانه افکار لیبرالیسم مثل جامعه مدنی مثل احزاب تحزب، بنگاه و بانک محصول فلسفه و یک مکتب و نظام سیاسی اجتماعی بوده و وارد جوامع اسلامی شده است.