زیر پوست اخبار: دیروز -شنبه- از یک سو، محمد جواد ظریف طی یک گفتگوی لایو اینستاگرامی بر عدم نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 تاکید کرد و از سوی دیگر، نائب رئیس مجلس نیز تاکید کرد که آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه با حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 مخالفت کرده‌اند. این روند نشان می‌دهد که بر خلاف پیش‌بینی‌ها که اجماع مجدد اصول‌گرایان پیرامون رئیس قوه قضاییه محتمل به نظر می‌رسید، از هم اکنون آن‌ها باید در اندیشه اجماع بر روی یک شخص دیگر باشند. در سطحی دیگر، تداوم وضعیت افزایش مبتلایان به کرونا موجب شد که حسن روحانی، رئیس جمهور نیز طی اظهاراتی نسبت به بازگشت همه محدودیت‌ها هشدار دهد.

با نظر به این مقدمات، در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.


مخالفت رییسی با کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰: نایب رییس مجلس از مخالفت رییسی با کاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠ خبر داد. امیرحسین قاضی‌‌زاده هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:«سخن برادرم آقای امیرآبادی بر لزوم حضور آیت‌الله رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ جدید نیست. جمع‌بندی بسیاری از انقلابی‌ها همین بود که مطرح هم شد اما ایشان به شدت مخالفت کردند و ضمن تاکید بر برنامه ۵ ساله خود در قوه‌قضاییه، طرح بحث‌های این‌چنینی را انحراف در مسیر تحولی قوه و گفتمان مبارزه با فساد دانستند.»


رد ارتباط دستگیری «موسوی مجد» با حادثه شهادت سردار سلیمانی: غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده سیدمحمود موسوی مجد، بیان کرد: حکم این شخص صادر شده و قطعیت پیدا کرده و البته دستگیری موسوی مجد ربطی به حادثه تروریستی شهادت سردار سلیمانی ندارد. سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: در سنوات قبل به لحاظ ارتباطی که با این مجموعه داشته، اطلاعاتی در حوزه دفاعی و نظامی ما به ویژه در ارتباط با وزارت دفاع و نیروی قدس سپاه و تردد‌ها و اقامت‌های شهید حاج قاسم سلیمانی در سال‌های ۹۶ و ۹۷ را به سرویس سیا و موساد داده است.


روحانی: اگر مجبور شویم همه محدودیت‌ها را برمی‌گردانیم: رئیس جمهور با بیان اینکه نگرانی درباره کرونا همچنان وجود دارد، گفت: نه به واکسن رسیده‌ایم، نه دارو پیش رویمان هست و نه به ایمنی جمعی رسیده‌ایم، نگرانی ما همچنان وجود دارد. روحانی با تاکید بر اینکه همه گشایش‌ها و موارد جدید بازگشایی که امروز هم داریم، مشروط به آن است که باهم همکاری کنیم، تصریح کرد: اگر همکاری نباشد، مجبوریم همه محدودیت‌ها را بازگردانیم. اگر سلامت مردم در شهر یا استانی به خطر بیفتد، مجبوریم محدودیت‌ها را مجددا اعمال کنیم پس برای اینکه بازگشایی‌ها ادامه یابد و کسب و کار باز شود، باید این همکاری‌ها ادامه یابد.


تاکید ظریف بر عدم نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400: محمد جواد ظریف شامگاه شنبه در یک گفتگوی زنده اینستاگرامی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت خود در آینده گفت: تصمیم گرفتم همین کاری که خودم بلد هستم را انجام بدهم. دیدگاه تخصصی را متخصصین و مسوولین مربوطه دارند. من در حوزه‌ای که خودم تخصص دارم احساس می‌کنم که می‌توانم با مردم صحبت می‌کنم حوزه‌های دیگر تخصص من نیست و وارد به حوزه‌های دیگر نمی‌شوم.


تکذیب حضور عناصر پ‌ک‌ک در داخل خاک ایران از سوی فرمانده نیروی زمینی سپاه: سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه بازدید از پایگاه های عملیاتی شمالغرب کشور ، در  واکنش به ادعای یک مقام ترکیه مبنی بر حضور عناصر پ ک ک در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران اظهارکرد: این ادعا راغیرمسئولانه و بی اساس دانسته و آن را تکذیب می کنیم.


دستگیری قاضی منصوری در «رومانی»: غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضائیه اعلام کرد: آقای منصوری در کشور رومانی دستگیر و تحویل اینترپل شده است، اما به دلیل محدودیت‌های پروازی ناشی از بیماری کرونا، انتقال وی به ایران فعلا ممکن نیست، ولی در روز‌های آینده این کار انجام می‌شود.