#صبحانه_خبری / اول صبح این خبر‌ها را از دست ندهید / چه بر سر هواپیمای اوکراینی آمد؟ / ماجرای استعفای روحانی و یک تکذیبیه غیررسمی

⭕️هواپیمای اوکراینی «هشداری دریافت نکرده بود»
🔹مقام‌های شرکت هواپیمایی اوکراین اعلام کردند، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ این شرکت که در ایران سرنگون شد، پیش از بلندشدن از فرودگاه امام(ره) در تهران، هیج هشداری درباره خطر احتمالی دریافت نکرده بود.

⭕️استعفای روحانی حقیقت دارد؟
🔹فارس نوشت: از شب گذشته شایعاتی پیرامون استعفای حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در فضای مجازی منتشر شده است. پیگیری خبرنگار فارس از یک منبع آگاه در دولت نشان می‌دهد، این خبر از اساس کذب بوده و رئیس جمهور با پیام صبح امروز (شنبه) خود راجع به سقوط هواپیمای اوکراینی، نشان داد که در دفترش حضور یافته و درحال انجام فعالیت‌های خود است.
این در حالی است که خود دفتر رییس جمهور در این باره توضیحی نداده است.

⭕️یک ادعا: روحانی تا عصر دیروز از علت سقوط هواپیمای اوکراینی بی‌خبر بود
🔹علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی نوشت: تا عصر جمعه، آنچه برای رییس‌جمهور قطعیت داشت منحصربه اطلاعات فنی بودوگزارش ستادکل نیروهای مسلح،عصر دیروز به رییس‌جمهور ارائه شد.بلافاصله جلسات مرتبط از جمله جلسه‌شبانه‌شورای عالی امنیت ملی تشکیل وبیانیه‌‌ ایشان نیزدرساعات پایانی ‌دیشب آماده بودو پس از اطلاعیه ستاد کل منتشر شد.

⭕️چه بر سر هواپیمای اوکراینی آمد؟
🔹فرمانده هوافضای سپاه در نشستی خبری درباره علت سانحه هواپیمای اوکراینی توضیحات زیر را ارائه کرد: دولت هیچ قصوری ندارد؛ هرچه هست به نیروهای مسلح برمی‌گردد / هواپیمای اوکراینی، در مسیر حرکت خود، مورد اصابت قرار گرفت؛ به همین دلیل به دنبال بازگشت به فرودگاه امام بود که سقوط کرد / سامانه‌ها در بالاترین سطح آمادگی بودند؛ فقط کافی بود یک شستی را شما فشار دهید / اپراتور، هواپیمای اوکراینی را موشک کروز تشخیص داده بود / او موظف بود تماس و تایید بگیرد؛ خبط اپراتور هم از همین نقطه است / گویا در آن شرایط شبکه ارتباطی او با اختلال مواجه شده بود / او ده ثانیه فرصت داشت تصمیم بگیرد که بزند؛ می‌توانسته نزند ولی در آن شرایط، تصمیم بد را می‌گیرد.

⭕️پیام رهبر معظم انقلاب درباره حادثه‌ هواپیمای اوکراینی
🔹رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی اعلام کردند: «با اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل درباره‌ی حادثه‌ی هواپیمای مسافربری اوکراینی و اثبات دخالت خطای انسانی در آن، مصیبت درگذشت جان‌باختگان این حادثه‌ی اندوهبار برای اینجانب بسیار سنگین‌تر شد. لازم میدانم اولاً به خانواده‌های معظم این عزیزان بار دیگر همدردی عمیق و تسلیت صمیمانه‌ی خود را ابراز کنم و از خداوند متعال برای آنان بردباری و آرامش روحی و قلبی تمنا نمایم. ثانیاً به ستاد کل نیروهای مسلح مؤکداً درباره‌ی پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه‌ی دردناک سفارش کنم. ثالثاً مراقبت و پیگیری‌های لازم برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای را از مدیران و مقامات ذی‌ربط مطالبه نمایم.پروردگار عزیز و کریم به درگذشتگان لطف و رحمت و به داغداران صبر و اجر عنایت فرماید.»

⭕️نخست‌وزیر کانادا: ایران باید درباره سقوط هواپیمای بویینگ پاسخگو باشد
🔹شبکه اسکای نیوز عربی در خبری فوری اعلام کرد که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفته است که پس از اعلام مسئولان ایران به هدف‌گیری هواپیمای اوکراینی، این کشور باید پاسخگو باشد.

⭕️دستگیری یک ایرانی در نزدیکی تفریحگاه ترامپ
پلیس آمریکا اعلام کرد که یک ایرانی که با خود «چاقو، قمه و کلنگ» داشته، در فاصله چهار مایلی «مارالاگو» تفریحگاه «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور در ایالت فلوریدا دستگیر کرده است.

⭕️دستور رهبر معظم انقلاب بعد از اطلاع از خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی
🔹خبرگزاری فارس نوشت که این خبرگزاری کسب اطلاع کرده، پس از سقوط هواپیمای مسافربری بلافاصله تحقیقات در مورد چگونگی این رویداد در دستور کار مسئولین مربوطه قرار گرفت. صبح جمعه در فاصله کمتر از 48 ساعت پس از این اتفاق، با محرز شدن خطای انسانی برای فرماندهان ارشد نظامی کشور، رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور در جریان موضوع قرار می گیرند. رهبر معظم انقلاب به محض اطلاع از خطای فاجعه‌بار صورت گرفته در سامانه پدافند کشور، روز گذشته (ظهرجمعه) دستور تشکیل فوری جلسه شورای عالی امنیت ملی و بررسی موضوع را صادر کرده‌ و تاکید می کنند به محض اتمام بررسی در جلسه شورای عالی امنیت، اصل حادثه و نتایج بررسی‌ها، صریح و صادقانه از سوی نهادهای ذیربط به اطلاع مردم رسانده شود. به گزارش فارس، در پی دستور رهبر انقلاب جلسه شورای عالی امنیت ملی شب گذشته (جمعه 20 دی ماه) با حضور اعضا تشکیل شده و بیانیه صبح امروز ستاد کل نیروهای مسلح و پیام رئیس جمهور خطاب به ملت ایران بخشی از نتایج این جلسه بوده است.