#صبحانه_خبری / اول صبح این خبر‌ها را از دست ندهید/

⭕️انتقال ۹۰ تا ۹۵ درصدی کرونا در گروههای خانواده در دو هفته اخیر: علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با اشاره به اینکه افزایش سایز این تبادلات شدنی است و باید اصلاحات فرهنگی در زمینه خرید اینترنتی صورت گیرد، تصریح کرد: طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته طی دو هفته اخیر، ۷۸.۴ درصد مردم به علت تامین مایحتاج روزانه از منزل خارج شدند. همچنین، زالی با اشاره به نحوه انتقال ویروس در ووهان چین، تصریح کرد: در روزهای ابتدایی پدیده انتقال در بیمارستان رخ داد، اما در دو هفته اخیر ۹۰ تا ۹۵ درصد انتقال‌ها در گروههای درون خانواده‌ای اتفاق افتاده است که این نکته بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین تشخیص زودرس می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.دولت الکترونیک باید در بستر سامانه های پویا، انعطاف پذیر و دارای ظرافت محرمانگی شکل بگیرد.


⭕️اعلام لغو طرح ترافیک در تهران: سعید نمکی، وزیر بهداشت دیروز -شنبه-  گفت: اجرای طرح ترافیک در تهران بزرگ و کلان‌شهرها وجود دارد. در آخرین نشستی که در وزارت کشور برگزار شد، طرح ترافیک از تهران برداشته شد، چرا که به‌نظر می‌رسد در شرایطی که وسایل نقلیه عمومی ما برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تکافو نمی‌کند، وسیله نقلیه شخصی یکی از مطمئن‌ترین شیوه‌های استفاده و رفت‌وآمد است و ما باید مردم را ترغیب کنیم تا برای اجرای اصله‌گذاری هوشمند از وسیله نقلیه عمومی کمتر استفاده کرده و عمدتاً به سمت استفاده از وسایل نقلیه شخصی روند.

⭕️ ٢میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، حداقل دریافتی کارگران: معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حقوق کارگران ۳۳ درصد افزایش یافته است، گفت: حداقل دریافتی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کارگران محقق شده است. این حداقل دریافتی اضلاع مختلفی دارد که یکی از آنها حداقل دستمزد است و باقی موارد شامل بن کارگری، عائله‌مندی، سنوات و ... است.


⭕️احتمال درگیری بودن کشور با کرونا تا پاییز: ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران ضمن بیان این که مراجعات برای درمان بیماری‌های مزمن به علت ترس از کرونا کاهش یافته است، بر لزوم تقویت ارائه خدمات از راه دور پزشکی تاکید کرد و در عین حال گفت: براساس تدابیر اندیشیده شده و مطالعات فعلی فکر می‌کنیم تا پاییز درگیری هایی در خصوص این ویروس داشته باشیم.


⭕️آخرین آمار قربانیان کرونا در کشور: کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ( ۲۳ فروردین ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۸۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. وی افزود: با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۰ هزار و ۲۹ نفر رسید. به گفته جهانپور، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و در مجموع تاکنون۴۳۵۷ نفر از بیماران، جان خود را از دست داده اند و دیگر در بین ما نیستند. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تا کنون ۴۱ هزار و ۹۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. وی افزود:  ۳۹۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.


⭕️آغاز ثبت نام کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از امروز: ثبت نام و سفارش الکترونیکی بسته‌های آموزشی سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹ از امروز ۲۴ فرودین ماه آغاز می‌شود. در راستای توسعه دولت الکترونیک و به منظور تسهیل دسترسی دانش آموزان به کتاب‌های درسی، نظارت نظام‌مند بر فرآیند توزیع مواد آموزشی، ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی آینده در همه دوره‌ها اعم از عادی، استعداد درخشان و دانش آموزان با نیاز‌های ویژه از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com به دو شیوه فردی و گروهی و از ۲۴ فروردین تا ۱۶ شهریور سال جاری صورت خواهد گرفت.